NATURA CARPATICA 2018

HNIEZDNE SPOLOČENSTVÁ VTÁČÍCH DRUHOV V INTRAVILÁNE
OBCE TICHÝ POTOK (OKRES SABINOV)


Miroslav Fulín


 

Mapa Tichý Potok - Lokalné Nazvy


Jaskyne Čiernej Hory

Jaskyne Čiernej Hory - lokalita katastra obce Tichý Potok....

Autor foto: Ing. Jana Bakičová

 

ŽIDOVA JASKYŇA
Podľa legiend a ústneho rozprávania sa traduje, že kdesi hlboko v horách v akejsi jaskyni pri Tichom Potoku v Levočských vrchoch prebýval jeden Žid (p. Zinger) počas vojny - a prežil...  /Františka Majerníčková/

Havária lietadla v roku 1956 - Letecké nešťastia v Levočských vrchoch

Čo sa v skutočnosti stalo s OK – WDZ?

Písal sa 18. január 1956. Lietadlo Československých aerolínií DC-3 Dakota s 22 cestujúcimi a 4 členmi posádky letelo na linke Bratislava – Košice. Košické letisko však pre zlé počasie lety neprijímalo, preto dostal kapitán Vladimír Dráb pokyn pristáť v Poprade. Vtedajšie prístrojové vybavenie lietadiel a technické vybavenie letísk bolo nedostatočné. Navyše, meteorologické podmienky, ktoré v ten chladný januárový deň panovali nad Slovenskom, boli skutočne zložité. To všetko mohlo byť príčinou, že lietadlo vplyvom silného západného vetra s rýchlosťou okolo 100 km/h začalo robiť 180° obrátku na popradské letisko o 11 km východnejšie a o niečo severnejšie, teda nad najvyššími partiami Levočských vrchov. Vplyvom zlého počasia, slabej viditeľnosti, hustého sneženia a zle nastavených výškomerov tak Dakota o 14:49 narazila do východného úbočia Škapovej v nadmorskej výške cca. 1 170 m, vyše 30 km od letiska Poprad – Tatry.

Okolnosti:  Na úseku z Bratislavy do Košíc posádka narazila na zlé poveternostné podmienky, bola kontaktovaná ATC a odklonená do Popradu. Lietadlo pár minút pred ETA v Poprade počas plavby v zlých poveternostných podmienkach vo výške 1300 metrov narazilo do stromov a zrútilo sa do zasneženej a zalesnenej oblasti v Tatrách. Štyria cestujúci boli zranení a zachránení, zatiaľ čo všetkých 22 pasažierov zahynulo.

Pravdepodobná príčina:  Bolo zistené, že posádka začala zostup do Popradu predčasne po nesprávnom nastavení výškomeru, čo spôsobilo náraz lietadla do prekážok a pád. Zlá viditeľnosť spôsobená snežením a silným vetrom s rýchlosťou až 100 km/h sa považovali za prispievajúce faktory.

Dátum a čas: 18. januára 1956 o 1449 LT
Typ lietadla: Douglas C-47 Skytrain (DC-3)
operátor: ČSA
Registrácia: OK-WDZ
Fáza letu: Pristátie (klesanie alebo priblíženie)
Typ letu: Plánovaný výnosový let
Pozostalí: Áno
Miesto: Hory
Harmonogram: Praha – Bratislava – Košice
MSN: 9385
Rok výr: 1943
Miesto: Torysky Prešovský kraj
Krajina: Slovensko
Región: Európa
Posádka na palube: 4
Úmrtia posádky: 4
Počet osôb na palube: 22
Počet obetí: 18

Pamätník SNP v Levočských vrchoch

Levočské vrchy pretkané hustou sieťou lesných a asfaltových ciest sú vyhľadávanou destináciou cykloturistov zo širokého okolia. Jedným z tradičných cieľov výletov do tejto oblasti je pamätník obetiam druhej svetovej vojny nachádzajúci sa pod vrchom Javorina, v nadmorskej výške 1134 m. Tento pamätník stojí na mieste, kde bolo počas slovenského národného povstania nemeckou stíhačkou zostrelené sovietske dopravné lietadlo. Zo 16 ľudí, ktorí sa v stroji viezli, prežili tragédiu iba piati – štyria členovia sovietskej posádky a jeden československý vojak. V blízkosti pamätníka sa nachádza turistický prístrešok s krásnym výhľadom nielen na Levočské vrchy, ale i na Vysoké a Nízke Tatry. Východiskom túr do tejto oblasti môže byť mesto Levoča.

Okres: Levoča (Prešovský kraj)

GPS: 49,114731  20,616255

Dve hodiny pred polnocou dňa 23. októbra 1944 začalo po zásahu nemeckej stíhačky prudko k zemi klesať sovietske lietadlo značky Li 2 idúce na Ukrajinu s ranenými vojakmi. Veliteľom lietadla bol gardový kapitán Peter Fjodorovič Gubin. Lietadlo štartovalo z letiska Tri duby. Ťažké sovietske lietadlo so značkou zdravotníckeho lietadla havarovalo neďaleko Levoče na ploche známej pod menom Javorinka. Zo všetkých pasažierov sa zachránili iba štyria dôstojníci. V troskách lietadla zahynuli štyria francúzski partizáni, štyria slovenskí partizáni, zdravotná sestra A. Braumová-Ruttkayová a ďalší hrdinovia Slovenského národného povstania. Kapitán P. F. Gubin vyskočil v poslednej chvíli. Zázrakom pád lietadla prežil ťažko ranený Slovák, čatár Anton Koprda z východného Slovenska.

Na pamiatku obetí tohto tragického pádu zostreleného lietadla bol na tomto mieste postavený v roku 1965 pamätník, ktorým si pripomíname týchto padlých hrdinov Slovenského Národného Povstania. 

Ak sa vyberiete na výlet k pamätníku, či už pešo alebo na bicykli, v blízkosti sa nachádza altánok, kde sa môžete občerstviť pred cestou späť a súčasne budete môcť kochať výhľadom na Vysoké Tatry a okolitú krajinu.


Obec Tichý Potok - Záchrana senníkov 1988 - 1998